Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą? Czego się spodziewać podczas pierwszej wizyty u psychoterapeuty?

 

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą to ważny krok na drodze do poprawy zdrowia psychicznego. W tym artykule wyjaśniamy, jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty, czego się spodziewać, jakie pytania mogą się pojawić oraz jak wygląda terapia w praktyce. Dodatkowo przedstawiamy ofertę grupy terapeutycznej w Czułej Przestrzeni na warszawskim Ursynowie – warto przeczytać ten tekst, by rozwiać niepewność i lepiej przygotować się do rozpoczęcia psychoterapii.

Spis treści:

  1. Czym jest pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

  2. Czego się spodziewać na pierwszym spotkaniu?

  3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

  4. Na czym polega konsultacja psychoterapeutyczna?

  5. Jakie pytania zadaje terapeuta podczas pierwszej sesji?

  6. Czy trzeba mówić o wszystkim od razu?

  7. Jak buduje się relacja terapeutyczna?

  8. Jakie są zasady poufności w terapii?

  9. Jak zdecydować, czy kontynuować terapię?

  10. Grupa terapeutyczna w Czułej Przestrzeni – start w październiku 2025


1. Czym jest pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą to okazja do spokojnego poznania siebie nawzajem – pacjenta i terapeuty. W Czułej Przestrzeni w Warszawie (Ursynów), psychoterapeuta Łukasz Krzysztoń szczególnie zwraca uwagę na trzy cele, które stara się osiągnąć w trakcie pierwszych trzech spotkań (choć niekiedy udaje się to już przy pierwszym):

  1. Nawiązanie kontaktu z pacjentem – by pojawiło się poczucie bycia zauważonym i zrozumianym.
  2. Zrozumienie wewnętrznego bólu, z którym pacjent przychodzi – z perspektywy terapeutycznej.
  3. Rozpoznanie potrzeby zmiany – czyli próba odpowiedzi na pytanie: czego pacjent w sobie potrzebuje zmienić, jakie ma oczekiwania i jak można je urealnić. To pozwala wspólnie określić możliwy cel terapeutyczny i podstawy do zbudowania kontraktu terapeutycznego.

2. Czego się spodziewać na pierwszym spotkaniu?

Dla wielu osób towarzyszy temu niepewność, ale warto pamiętać – to zupełnie normalne. Spotkanie w Czułej Przestrzeni odbywa się w bezpiecznej i życzliwej atmosferze. Nie musisz mówić wszystkiego od razu, wystarczy tyle, ile czujesz, że możesz. Psychoterapeuta pomoże Ci opowiedzieć o swoich trudnościach, bez oceniania czy narzucania gotowych rozwiązań. To również moment, by zapytać o to, czego się spodziewać w dalszym procesie.

3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty  wygląda jak spokojna rozmowa, która może trwać od 30 do 90 minut. W Czułej Przestrzeni, niezależnie od tego, czy decydujesz się na terapię indywidualną, czy chcesz dołączyć do grupy, pierwszym krokiem jest konsultacja z terapeutą – 30 minut za 160 zł. Wizyta obejmuje wywiad psychologiczny, omówienie objawów, relacji, sytuacji życiowej oraz propozycję psychoterapeutycznego planu działania. Może to być terapia indywidualnapsychoterapia par, albo udział w grupie terapeutycznej.

4. Na czym polega konsultacja psychoterapeutyczna?

Konsultacja w Czułej Przestrzeni trwa 30 minut i może być wstępem zarówno do terapii indywidualnej, jak i grupowej. To przestrzeń, w której możesz porozmawiać o swoich trudnościach, potrzebach i tym, czego się spodziewasz po terapii. Z doświadczenia psychoterapeuty Łukasza Krzysztonia wynika, że warto odbyć więcej niż jedno spotkanie przed dołączeniem do grupy terapeutycznej – najczęściej są to 2–3 spotkania. Dzięki temu łatwiej zbudować zaufanie, a pacjent może wejść do grupy z większym poczuciem bezpieczeństwa i gotowości. Oczywiście – nie jest to przymus. Możesz zdecydować się już po jednej konsultacji, jeśli czujesz się na to gotowy.

5. Jakie pytania zadaje terapeuta podczas pierwszej sesji?

Na pierwszym spotkaniu z psychoterapeutą możesz spodziewać się pytań o:

  • przyczyny zgłoszenia się na terapię,
  • historię wcześniejszych trudności,
  • dotychczasowe próby radzenia sobie z trudnościami,
  • relacje z rodziną, partnerami, środowiskiem pracy.

Wszystko po to, by terapeuta mógł lepiej zrozumieć Twoją sytuację i zaproponować możliwe ścieżki rozwoju. W Czułej Przestrzeni wierzymy, że zadawanie pytań może być początkiem zmiany.

6. Czy trzeba mówić o wszystkim od razu?

Nie. W Czułej Przestrzeni panuje zasada: mówisz tyle, ile możesz i chcesz. Terapia to nie sprint – to proces, w którym samoświadomość rozwija się z czasem. Pierwsze spotkania to często budowanie swobodnego kontaktu i sprawdzanie, czy to „pasuje”. Niezależnie, czy to Twoja pierwsza próba, czy wracasz do pomocy psychologicznej, nie musisz mieć wszystkiego przemyślanego. Przychodzisz z tym, co jest – i to wystarczy.

7. Jak buduje się relacja terapeutyczna?

Budowanie relacji terapeutycznej to proces kluczowy. W Czułej Przestrzeni stawiamy na atmosferę empatii i autentyczności. Terapeuta nie ocenia – towarzyszy Ci w odkrywaniu emocji, schematów i zachowań, które mogą utrudniać życie. To właśnie w relacji terapeutycznej mogą ujawniać się problemy i trudności obecne również w relacjach z innymi – dlatego tak istotne jest, by poczuć się bezpiecznie i uważnie potraktowanym.

8. Jakie są zasady poufności w terapii?

Wszystkie spotkania w Czułej Przestrzeni objęte są zasadami poufności. Oznacza to, że wszystko, co zostaje wypowiedziane na sesji, zostaje w gabinecie. Terapeuta może złamać tę zasadę tylko w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia. Poufność sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, buduje zaufanie i pozwala na swobodne dzielenie się własnymi emocjami i przeżyciami.

9. Jak zdecydować, czy kontynuować terapię?

Po spotkaniu konsultacyjnym można zdecydować, czy i jak chcesz kontynuować terapię. Może to być cykl spotkań indywidualnych lub – jeśli czujesz gotowość – udział w grupie terapeutycznej. Ważne, byś czuł się zrozumiany i miał poczucie, że forma pomocy odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz je omówić z terapeutą – to naturalna część procesu.

10. Grupa terapeutyczna w Czułej Przestrzeni – start w październiku 2025

Z radością zapraszamy do nowej grupy terapeutycznej w Czułej Przestrzeni – prowadzonej przez psychoterapeutę Łukasza Krzysztonia:

  • Kiedy: październik 2025 – wrzesień 2026
  • Dzień i godzina: poniedziałki, godz. 19:00–21:00
  • Gdzie: Czuła Przestrzeń, Warszawa Ursynów
  • Koszt: 640 zł/miesięcznie
  • Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza konsultacja z terapeutą (30 minut, 160 zł)

Dla kogo jest ta grupa? Grupa skierowana jest do osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie w relacjach, mierzą się z wewnętrznymi konfliktami, doświadczają emocjonalnego bólu i chcą w bezpiecznym środowisku rozwijać swoją samoświadomość oraz umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Bezpieczeństwo uczestników jest priorytetem. Na spotkaniach poprzedzających dołączenie do grupy, terapeuta sprawdza, czy udział w grupie będzie dla danej osoby bezpieczny i pomocny. Wykluczeniem mogą być np. stany psychotyczne lub aktywne uzależnienia – wówczas uczestnictwo w tej konkretnej grupie w poniedziałki może być nieodpowiednie. Osoby z aktywnym uzależnieniem mogą rozważyć inną formę pracy, np. grupę środową w Czułej Przestrzeni, dostosowaną do takich trudności.

Do zapamiętania:

  • Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą to okazja do spokojnego poznania się, bez presji.
  • Psychoterapeuta Łukasz Krzysztoń realizuje trzy cele: nawiązanie kontaktu, zrozumienie bólu oraz rozpoznanie celu zmiany.
  • Konsultacja (30 minut, 160 zł) to pierwszy krok – a czasem warto odbyć 2–3 spotkania, by poczuć się pewniej.
  • Nowa grupa terapeutyczna startuje w październiku 2025 (poniedziałki, 19:00–21:00).
  • Koszt udziału w grupie to 640 zł miesięcznie, miejsce: Czuła Przestrzeń, Warszawa Ursynów.
  • Przed dołączeniem do grupy konieczna jest konsultacja – by zadbać o bezpieczeństwo i dopasowanie uczestnika.
  • Wykluczenia (np. stany psychotyczneaktywne uzależnienie) są omawiane z troską i bez osądzania – mogą istnieć alternatywne formy wsparcia.
  • Terapia grupowa to intensywny, ale wspierający proces rozwoju, szczególnie kiedy jest poprzedzony dobrym wprowadzeniem.

 Jeśli czujesz, że to może być miejsce dla Ciebie – umów się na konsultację w Czułej Przestrzeni. Jesteśmy po to, by towarzyszyć Ci z uważnością, delikatnością i doświadczeniem.

➡️ Szczegóły i zapisy znajdziesz klikając TUTAJ.


Zajrzyj na nasze media społecznościowe:

Facebook

Instagram

Linkedin

Przewijanie do góry