Pierwszy wpis i pierwsza grupa dla mam

Podobno najtrudniej jest zacząć, ale mówi się też, że pierwszy krok rzadko bywa do tyłu, więc z odwagą i radością pragniemy napisać parę słów o rozpoczynającej się w połowie listopada grupie dla mam. Jesteśmy na etapie kończenia procesu rekrutacji uczestniczek oraz dostosowywania ostatnich elementów Poradni tak, by była w jak największym stopniu przyjazna osobom, które przyjdą na tę grupę..

Program zakłada, że spotkania będą odbywać się w każde czwartkowe przedpołudnie w godzinach 10-12 na warszawskich Kabatach. Spotkania są po to, by zintegrować i wesprzeć mamy maluszków, zwiększyć ich samoocenę i poczucie własnej wartości, a w rezultacie poprawić samopoczucie i zredukować stres. Doświadczenia psychoterapeutów i psychologów pokazują, że takie grupy wsparcia mają realny wpływ na życie mam w nich uczestniczących i na dobrostan całej rodziny. Oprócz dzielenia się tym, z czym mierzą się uczestniczki, zaplanowany jest także blok psychoedukacyjny i ćwiczeniowy.

Dlaczego?

Ogrom emocji i oczekiwania na ten ważny dzień, jakim jest poród, 9 miesięcy przygotowywania się, czytania, rozmawiania, kupowania niezbędnych rzeczy, spotkań z dalekimi i bliskimi znajomymi, stresu, wizyt lekarskich – aż nadchodzi ten dzień i …

… nagle przechodzisz ze świata dorosłych, odpowiedzialnych ludzi do świata niemowlęcia – do płaczu, karmienia, ciągłych pobudek, niejasnych wytycznych, sprzecznych informacji, bólu poporodowego, kolek, skoków rozwojowych, przeżywania połogu, huśtawki emocji, niedojadania albo objadania się, nieustannej oceny otoczenia i mnóstwa presji. Czujesz, że stajesz się niewidzialna dla społeczeństwa? Doskwiera Ci siedzenie w czterech ścianach, gdy wszyscy inni są zajęci normalnym życie? Znalazłaś się w miejscu, gdzie cały czas zajmuje Ci gaworzenie z małym człowiekiem, który zachowuje się nieprzewidywalnie i nieracjonalnie. Istota, która wywróciła życie do góry nogami, zmieniła relacje z najbliższymi, postawiła znak zapytania przy oczywistych do tej pory rzeczach, która się czasem złości, ale którą kochasz najmocniej na świecie?
Grupa ma za zadanie wytworzenia bezpiecznej, nieoceniającej przestrzeni, do których młode mamy będą mogły przyjść z dziećmi, by zobaczyć, że „inni też tak mają” i że nie są same. Grupa prowadzona przez psychologów będzie również zawierać sporą dawkę psychoedukacji, natomiast nakierowana jest na przeżycie zmiany, jaką jest pojawienie się dziecka.

Na spotkaniach grupy mamy będą mogły dowiedzieć się jak można radzić sobie w nowej rzeczywistości, zobaczyć, że nie tylko one mierzą się czasem z bólem, niewyspaniem, brakiem czasu, siły, kompetencji wychowawczych, niezrozumieniem czy presją.
Będzie to bezpieczna, życzliwa przestrzeń w której bez oceniania i krytykowania każda mama będzie mogła poszukać odpowiedzi na nurtujące ją pytania, opowiedzieć to, co ważne i trudne w macierzyństwie.

Praktyczne informacje

Zajęcia będzie prowadzić Marta Krzysztoń, czułoprzestrzeniowa psycholożka dzieląca swoje życie zawodowe pomiędzy żłobki i wsparcie dzieci a prywatną praktykę, gdzie przyjmuje osoby dorosłe. Sama będąc młodą mamą wzięła udział w grupie wsparcia dla mam więc jej wiara w sens istnienia takich grup jest bezkresna. Ocean akceptacji i zrozumienia dla wszelakich trudności rodzicielskich. Więcej o jej doświadczeniu możecie przeczytać w zakładce Zespół.

KOSZT spotkań to 50 zł za 2 godziny, płatne za miesiąc z góry.

Zapisać się na grupę można poprzez formularz bądź dzwoniąc pod 794 088 836
W razie pytań można się też kontaktować mailowo mmkrzyszton@gmail.com

Tematyka spotkań

Tematyka spotkań w dużej mierze będzie zależeć od uczestniczek i tego co pojawi się na grupie, jednak by zachować pewną harmonię i ramy.

Proponowany zakres tematyczny poszczególnych zajęć :

1. Opowieść o narodzinach plus edukacja z zakresu depresji poporodowej/baby blues;
2. Relacja z partnerem w nowej rzeczywistości – o podziale obowiązków, seksie, teściowych i innych bardzo ważnych kwestiach;
3. Intuicja a dobre rady innych – o stawianiu granic i „czuciu” swojego macierzyństwa;
4. Jak nie postradać zmysłów – sztuka „osiędbania”;
5. O stratach w macierzyństwie;
6. Droga mleczna, czyli jak to jest z tym karmieniem;
7. Bycie kobietą, gdy jest się mamą – o poczuciu własnej wartości;
8. Powrót do pracy – jak, kiedy, co?;
9. Medytacja i inne techniki radzenia sobie ze stresem;
10. Moje zasoby – jak je rozwijać oraz wykorzystywać;
11. Praca z krytykiem wewnętrznym;
12. Mapa marzeń

Ostatnie dwa spotkania są nieobligatoryjne i odbędą się w formie weekendowego warsztatu.

Poważnie można z dzieckiem?

Jeśli Twoje dziecko robi dużo awantur, ciągle domaga się piersi, przebudza się, wymaga bujania, turlania, miziania, robi śmierdzące kupy i zdarzy mu się solidnie ulać to WCIĄŻ jest mile widziane. To jest właśnie kwintesencja tej grupy – mamy mają prawo dbać o siebie, spotykać się, korzystać z życia publicznego również wtedy gdy są z dziećmi. Wy i wasze dzieci jesteście mile widziani. Grupa przeznaczona jest dla mam z dziećmi do około 1 roku życia.

Scroll to Top